Bulgur, který u nás není moc rozšířený je nedílnou součástí zdravé kuchyně v oblastech Turecka, Středního Východu, severní Afriky a Indie, kde se používá k přípravě tradičních jídel. V naší kuchyni se stal mnohem populárnější kuskus, který je ale méně chutnější a má menší výživnou hodnotu. Bulgur je dokonce výživnější než rýže.
Bulgur se získává z tvrdých odrůd pšenice, kdy se její zrna namáčí, uvaří a po vysušení podrtí na menší kousky. Namáčení a vařením dochází ke vzniku enzymů a částečné přeměně škrobů na jednoduché cukry. Díky tomu je také příprava bulguru velice snadná – nemusí se vařit, stačí jej zalít horkou vodou, zabalit do utěrky a nechat dojít. Obsahuje vitmín A, fosfor, železo, hořčík a minimální množství tuku. Díky vláknině podporuje činnost střev a je velmi dobře stravitelný. Je jasným kandidátem pro ozdravení našeho jídelníčku.
V české kuchyni se dá bulgur použít do nádivek, sekané, karbanátků, rizot, ale také jako příloha nebo zavářka do polévky.
Jednoduchá a rychlá příprava patří k dalším výhodám bulguru, který při přípravě vstřebá až 3 násobek vody a je možné ho upravovat následujícími třemi způsoby:
Složení: 100% celozrnná pšenice
Skladujte v suchu a chraňte před teplem.